Audi · A4 · A4 Facelift 1999 (1999-2001)

Audi A4 1.8 5V

2.6av 5Cars-Data Score

Topp 55% av 2 388 Sedan Petrol-modeller i denna prisklass.

SedanBensinManuellFWDÅr 1999G
125
Hästkrafter · 92 kW
10.5s
0–100 km/h
205
km/h topphastighet
8.4
l/100 km

Audi A4 1.8 5V är en sedan med en bensinmotor som lämnar 125 hk (92 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 10,5 s och når en toppfart på 205 km/h. Den har framhjulsdrift via en manuell växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 8,4 l/100 km blandad, CO₂-utsläpp på 204 g/km.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1999 som en del av Audi A4 Facelift 1999 (1999-2001)-generationen, vid sidan av 25 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V producerar 125 hk (92 kW).

Hur snabbt accelererar Audi A4 1.8 5V från 0 till 100 km/h?

Audi A4 1.8 5V accelererar från 0 till 100 km/h på 10.5 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Audi A4 1.8 5V?

Topphasigheten hos Audi A4 1.8 5V är 205 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V har en kombinerad bränslerförbrukning på 8.4 l/100 km.

Vilka är CO₂-utsläppen för Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V släpper ut 204 g/km CO₂.

Vilken växellåda har Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V är utrustad med en Manuell-växellåda.

Har Audi A4 1.8 5V framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Audi A4 1.8 5V överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V har en 1,781 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V producerar 173 Nm vridmoment.

När lanserades Audi A4 1.8 5V?

Audi A4 1.8 5V lanserades 1999.

Över generationerna

Andra Audi A4-generationer