BMW · 1-serie · 1-serie Coupé F20 (2011-2013)

BMW 1-serie 120d Coupé

2.1av 5Cars-Data Score

Topp 80% av 179 Coupe Diesel-modeller i denna prisklass.

CoupéDieselAutomatRWDÅr 2011G
177
Hästkrafter · 130 kW
7.8s
0–100 km/h
226
km/h topphastighet
5.3
l/100 km

BMW 1-serie 120d Coupé är en coupé med en dieselmotor som lämnar 177 hk (130 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 7,8 s och når en toppfart på 226 km/h. Den har bakhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 5,3 l/100 km blandad, CO₂-utsläpp på 140 g/km.

Generation och historik

Denna variant introducerades 2011 som en del av BMW 1-serie Coupé F20 (2011-2013)-generationen, vid sidan av 53 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé producerar 177 hk (130 kW).

Hur snabbt accelererar BMW 1-serie 120d Coupé från 0 till 100 km/h?

BMW 1-serie 120d Coupé accelererar från 0 till 100 km/h på 7.8 sekunder.

Vad är topphasigheten hos BMW 1-serie 120d Coupé?

Topphasigheten hos BMW 1-serie 120d Coupé är 226 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé har en kombinerad bränslerförbrukning på 5.3 l/100 km.

Vilka är CO₂-utsläppen för BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé släpper ut 140 g/km CO₂.

Vilken växellåda har BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé är utrustad med en Automat-växellåda.

Har BMW 1-serie 120d Coupé framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

BMW 1-serie 120d Coupé överför kraften via RWD-drift.

Hur stor är motorn i BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé har en 1,995 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé producerar 350 Nm vridmoment.

När lanserades BMW 1-serie 120d Coupé?

BMW 1-serie 120d Coupé lanserades 2011.

Relaterade

Andra varianter i denna generation