BMW · 5-serie · 5-serie G30 (2017-2020)

BMW 5-serie 520d

SedanDieselAutomatRWDÅr 2017C
190
Hästkrafter · 140 kW
7.5s
0–100 km/h
235
km/h topphastighet
4.5
l/100 km

BMW 5-serie 520d är en sedan med en dieselmotor som lämnar 190 hk (140 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 7,5 s och når en toppfart på 235 km/h. Den har bakhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 4,5 l/100 km blandad, CO₂-utsläpp på 108 g/km.

Generation och historik

Denna variant introducerades 2017 som en del av BMW 5-serie G30 (2017-2020)-generationen, vid sidan av 23 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d producerar 190 hk (140 kW).

Hur snabbt accelererar BMW 5-serie 520d från 0 till 100 km/h?

BMW 5-serie 520d accelererar från 0 till 100 km/h på 7.5 sekunder.

Vad är topphasigheten hos BMW 5-serie 520d?

Topphasigheten hos BMW 5-serie 520d är 235 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d har en kombinerad bränslerförbrukning på 4.5 l/100 km.

Vilka är CO₂-utsläppen för BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d släpper ut 108 g/km CO₂.

Vilken växellåda har BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d är utrustad med en Automat-växellåda.

Har BMW 5-serie 520d framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

BMW 5-serie 520d överför kraften via RWD-drift.

Hur stor är motorn i BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d har en 1,995 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d producerar 400 Nm vridmoment.

När lanserades BMW 5-serie 520d?

BMW 5-serie 520d lanserades 2017.