Hem/Chrysler/Voyager/Voyager (1991-1995)/Chrysler Voyager 2.5i S
Chrysler · Voyager · Voyager (1991-1995)

Chrysler Voyager 2.5i S

1.4av 5Cars-Data Score

Topp 98% av 833 MPV Petrol-modeller i denna prisklass.

MinivanBensinManuellFWDÅr 1994
99
Hästkrafter · 73 kW
16.0s
0–100 km/h
158
km/h topphastighet
9.4
l/100 km

Chrysler Voyager 2.5i S är en minivan med en bensinmotor som lämnar 99 hk (73 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 16 s och når en toppfart på 158 km/h. Den har framhjulsdrift via en manuell växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 9,4 l/100 km blandad.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1994 som en del av Chrysler Voyager (1991-1995)-generationen, vid sidan av 16 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Chrysler Voyager 2.5i S?

Chrysler Voyager 2.5i S producerar 99 hk (73 kW).

Hur snabbt accelererar Chrysler Voyager 2.5i S från 0 till 100 km/h?

Chrysler Voyager 2.5i S accelererar från 0 till 100 km/h på 16.0 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Chrysler Voyager 2.5i S?

Topphasigheten hos Chrysler Voyager 2.5i S är 158 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Chrysler Voyager 2.5i S?

Chrysler Voyager 2.5i S har en kombinerad bränslerförbrukning på 9.4 l/100 km.

Vilken växellåda har Chrysler Voyager 2.5i S?

Chrysler Voyager 2.5i S är utrustad med en Manuell-växellåda.

Har Chrysler Voyager 2.5i S framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Chrysler Voyager 2.5i S överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Chrysler Voyager 2.5i S?

Chrysler Voyager 2.5i S har en 2,501 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Chrysler Voyager 2.5i S?

Chrysler Voyager 2.5i S producerar 185 Nm vridmoment.

När lanserades Chrysler Voyager 2.5i S?

Chrysler Voyager 2.5i S lanserades 1994.