Hem/Ford/Focus/Focus generationer
Specifikationer och varianter

Ford Focus

År2007–2008
KarosseriCabriolet
Varianter8
FormgivareLon Zaback
MonteringWayne, Michigan, United States
Motorer

Ford Focus är en cabriolet, tillverkad 2007–2008.

Ford Focus 2007 cabriolet framifrån

Ford Focus i korthet

Varianter

Denna generation inkluderar 8 varianter tillgängliga i Bensin och Diesel, med effekter från 100 till 145 hk.

Prestanda

Den snabbaste varianten i denna generation når 100 km/h på 10,3 sekunder. Alla varianter i denna generation använder FWD-drift. Ford Focus Coupé-Cabriolet 2.0 16V Titanium leder denna generation i effekt.

Välj en variant nedan för att jämföra fullständiga specifikationer, eller använd bränslefilter.

Snabba svar

Vilken karosstyp är Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008)?

Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008) är en cabriolet. Alla 8 varianter i denna generation delar denna karosskonfiguration. Fullständiga specifikationer inklusive mått, vikt och bagageutrymme listas på varje variantsida.

Hur många varianter har Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008)?

Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008) har 8 varianter, var och en med en unik kombination av motoreffekt, transmissionstyp och utrustningsnivå. Bläddra i tabellen nedan för att jämföra effekt, acceleration och förbrukning för alla varianter.

Vilka år tillverkades Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008)?

Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008) tillverkades 2007–2008. Under denna produktionsperiod erbjöds modellen med flera motoralternativ och drivlinjespecifikationer. Alla varianter från denna period är fortfarande indexerade med sina ursprungliga tillverkarspecifikationer.

Vilka bränsletyper finns tillgängliga i Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008)?

Ford Focus Coupé-Cabriolet (2007-2008) finns tillgänglig i Bensin, Diesel. Varje bränslevariant har sin egen förbrukningsbedömning, CO₂-utsläpp och prestandadata. Använd bränslefilter ovan för att begränsa listan efter drivlinestyp.