Hem/Ford/Sierra/Sierra (1987-1990)/Ford Sierra Cosworth
Ford · Sierra · Sierra (1987-1990)

Ford Sierra Cosworth

SedanBensinManuellRWDÅr 1988
204
Hästkrafter · 150 kW
6.5s
0–100 km/h
242
km/h topphastighet
10.3
l/100 km

Ford Sierra Cosworth är en sedan med en bensinmotor som lämnar 204 hk (150 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 6,5 s och når en toppfart på 242 km/h. Den har bakhjulsdrift via en manuell växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 10,3 l/100 km blandad.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1988 som en del av Ford Sierra (1987-1990)-generationen, vid sidan av 31 andra varianter i denna generation. Det är den starkaste varianten med snabbast acceleration i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Ford Sierra Cosworth?

Ford Sierra Cosworth producerar 204 hk (150 kW).

Hur snabbt accelererar Ford Sierra Cosworth från 0 till 100 km/h?

Ford Sierra Cosworth accelererar från 0 till 100 km/h på 6.5 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Ford Sierra Cosworth?

Topphasigheten hos Ford Sierra Cosworth är 242 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Ford Sierra Cosworth?

Ford Sierra Cosworth har en kombinerad bränslerförbrukning på 10.3 l/100 km.

Vilken växellåda har Ford Sierra Cosworth?

Ford Sierra Cosworth är utrustad med en Manuell-växellåda.

Har Ford Sierra Cosworth framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Ford Sierra Cosworth överför kraften via RWD-drift.

Hur stor är motorn i Ford Sierra Cosworth?

Ford Sierra Cosworth har en 1,993 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Ford Sierra Cosworth?

Ford Sierra Cosworth producerar 276 Nm vridmoment.

När lanserades Ford Sierra Cosworth?

Ford Sierra Cosworth lanserades 1988.