Honda · Accord · Accord Facelift 2001 (2001-2003)

Honda Accord 1.8i ES

1.5av 5Cars-Data Score

Topp 99% av 3 925 Hatchback Petrol-modeller i denna prisklass.

HalvkombiBensinAutomatFWDÅr 2001G
136
Hästkrafter · 100 kW
12.1s
0–100 km/h
200
km/h topphastighet
9.5
l/100 km

Honda Accord 1.8i ES är en halvkombi med en bensinmotor som lämnar 136 hk (100 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 12,1 s och når en toppfart på 200 km/h. Den har framhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 9,5 l/100 km blandad, CO₂-utsläpp på 224 g/km.

Generation och historik

Denna variant introducerades 2001 som en del av Honda Accord Facelift 2001 (2001-2003)-generationen, vid sidan av 3 andra varianter i denna generation. Det är den starkaste varianten i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES producerar 136 hk (100 kW).

Hur snabbt accelererar Honda Accord 1.8i ES från 0 till 100 km/h?

Honda Accord 1.8i ES accelererar från 0 till 100 km/h på 12.1 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Honda Accord 1.8i ES?

Topphasigheten hos Honda Accord 1.8i ES är 200 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES har en kombinerad bränslerförbrukning på 9.5 l/100 km.

Vilka är CO₂-utsläppen för Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES släpper ut 224 g/km CO₂.

Vilken växellåda har Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES är utrustad med en Automat-växellåda.

Har Honda Accord 1.8i ES framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Honda Accord 1.8i ES överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES har en 1,850 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES producerar 175 Nm vridmoment.

När lanserades Honda Accord 1.8i ES?

Honda Accord 1.8i ES lanserades 2001.