Hem/Lancia/Phedra/Phedra generationer
Specifikationer och varianter

Lancia Phedra

År2002–2008
KarosseriMinivan
Varianter28
PlattformSevel Nord vans
FormgivareCentro Stile Lancia and Centro Stile Fiat
Motorer

Lancia Phedra är en minivan, tillverkad 2002–2008.

Lancia Phedra 2002 minivan framifrån

Lancia Phedra i korthet

Varianter

Denna generation inkluderar 28 varianter tillgängliga i Bensin och Diesel, med effekter från 109 till 204 hk.

Prestanda

Den snabbaste varianten i denna generation når 100 km/h på 10,2 sekunder. Alla varianter i denna generation använder FWD-drift. Lancia Phedra 3.0 V6 24v Emblema leder denna generation i effekt.

Välj en variant nedan för att jämföra fullständiga specifikationer, eller använd bränslefilter.

Lancia Phedra28 varianter

Sortera
Variant
Effekt
0–100
Förbrukn.
CO₂
Poäng

Diesel 20

Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 136hp Emblema
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
136hk / 100 kW
12,4s
7,1l/100km
188g/km
1.9
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 136hp Executive
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
136hk / 100 kW
12,4s
7,1l/100km
188g/km
1.9
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 136hp
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
136hk / 100 kW
12,4s
7,1l/100km
188g/km
1.7
Lancia Phedra 2.2 JTD 16v Emblema
2 179 cc·Manuell·FWD·Diesel
128hk / 94 kW
12,6s
7,3l/100km
195g/km
1.7
Lancia Phedra 2.2 JTD 16v Executive
2 179 cc·Manuell·FWD·Diesel
128hk / 94 kW
12,6s
7,3l/100km
195g/km
1.7
Lancia Phedra 2.2 JTD 16v
2 179 cc·Manuell·FWD·Diesel
128hk / 94 kW
12,6s
7,3l/100km
195g/km
1.5
Lancia Phedra 2.2 JTD 16v Emblema
2 179 cc·Manuell·FWD·Diesel
128hk / 94 kW
12,6s
7,4l/100km
199g/km
1.6
Lancia Phedra 2.2 JTD 16v Executive
2 179 cc·Manuell·FWD·Diesel
128hk / 94 kW
12,6s
7,4l/100km
199g/km
1.6
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 120hp Emblema
1 997 cc·Automat·FWD·Diesel
120hk / 88 kW
-s
-l/100km
-
3.3
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 120hp Emblema
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
120hk / 88 kW
12,9s
6,9l/100km
182g/km
1.8
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 120hp Executive
1 997 cc·Automat·FWD·Diesel
120hk / 88 kW
-s
-l/100km
-
3.4
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 120hp Executive
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
120hk / 88 kW
12,9s
6,9l/100km
182g/km
1.5
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 120hp
1 997 cc·Automat·FWD·Diesel
120hk / 88 kW
-s
-l/100km
-
3.3
Lancia Phedra 2.0 Multijet 16v 120hp
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
120hk / 88 kW
12,9s
6,9l/100km
182g/km
1.5
Lancia Phedra 2.0 JTD 16v Emblema
1 997 cc·Automat·FWD·Diesel
109hk / 80 kW
15,1s
8l/100km
210g/km
1.3
Lancia Phedra 2.0 JTD 16v Emblema
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
109hk / 80 kW
13,4s
7,2l/100km
186g/km
1.7
Lancia Phedra 2.0 JTD 16v Executive
1 997 cc·Automat·FWD·Diesel
109hk / 80 kW
15,1s
8l/100km
210g/km
1.3
Lancia Phedra 2.0 JTD 16v Executive
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
109hk / 80 kW
13,4s
7,2l/100km
186g/km
1.4
Lancia Phedra 2.0 JTD 16v
1 997 cc·Automat·FWD·Diesel
109hk / 80 kW
15,1s
8l/100km
210g/km
1.1
Lancia Phedra 2.0 JTD 16v
1 997 cc·Manuell·FWD·Diesel
109hk / 80 kW
13,4s
7,2l/100km
186g/km
1.4

Bensin 8

Lancia Phedra 3.0 V6 24v Emblema
2 946 cc·Automat·FWD·Bensin
204hk / 150 kW
10,2s
11,5l/100km
275g/km
2.1
Lancia Phedra 3.0 V6 24v Executive
2 946 cc·Automat·FWD·Bensin
204hk / 150 kW
10,2s
11,5l/100km
275g/km
2.1
Lancia Phedra 2.0 16v Emblema
1 997 cc·Automat·FWD·Bensin
136hk / 100 kW
13,1s
9,6l/100km
230g/km
1.7
Lancia Phedra 2.0 16v Emblema
1 997 cc·Manuell·FWD·Bensin
136hk / 100 kW
11,2s
9,1l/100km
218g/km
1.9
Lancia Phedra 2.0 16v Executive
1 997 cc·Automat·FWD·Bensin
136hk / 100 kW
13,1s
9,6l/100km
230g/km
1.7
Lancia Phedra 2.0 16v Executive
1 997 cc·Manuell·FWD·Bensin
136hk / 100 kW
11,2s
9,1l/100km
218g/km
1.9
Lancia Phedra 2.0 16v
1 997 cc·Automat·FWD·Bensin
136hk / 100 kW
13,1s
9,6l/100km
230g/km
1.7
Lancia Phedra 2.0 16v
1 997 cc·Manuell·FWD·Bensin
136hk / 100 kW
11,2s
9,1l/100km
218g/km
1.9
Visar 28 av 28 varianter
Uppdaterad aug. 2026 · Specifikationer hämtade från tillverkarnas pressmeddelanden och homologationsdokument.

Snabba svar

Vilken karosstyp är Lancia Phedra (2002-2008)?

Lancia Phedra (2002-2008) är en minivan. Alla 28 varianter i denna generation delar denna karosskonfiguration. Fullständiga specifikationer inklusive mått, vikt och bagageutrymme listas på varje variantsida.

Hur många varianter har Lancia Phedra (2002-2008)?

Lancia Phedra (2002-2008) har 28 varianter, var och en med en unik kombination av motoreffekt, transmissionstyp och utrustningsnivå. Bläddra i tabellen nedan för att jämföra effekt, acceleration och förbrukning för alla varianter.

Vilka år tillverkades Lancia Phedra (2002-2008)?

Lancia Phedra (2002-2008) tillverkades 2002–2008. Under denna produktionsperiod erbjöds modellen med flera motoralternativ och drivlinjespecifikationer. Alla varianter från denna period är fortfarande indexerade med sina ursprungliga tillverkarspecifikationer.

Vilka bränsletyper finns tillgängliga i Lancia Phedra (2002-2008)?

Lancia Phedra (2002-2008) finns tillgänglig i Bensin, Diesel. Varje bränslevariant har sin egen förbrukningsbedömning, CO₂-utsläpp och prestandadata. Använd bränslefilter ovan för att begränsa listan efter drivlinestyp.