Mercedes-Benz CLA

År2013–idag
Generationer12
Totalt varianter418
KarosseritilarKombi · Sedan
PlattformMFA · MFA2 · Mercedes-Benz Modular Architecture
FormgivareMark Fetherston · Robert Lešnik · Balázs Filczer · Mayya Markova
MonteringHungary: Kecskemét · India: Chakan · Thailand: Samut Prakan · Germany: Rastatt · China: Beijing
UtmärkelserEuropean Car of the Year (2026)

Mercedes-Benz CLA är en kombi och sedan-modell, producerad 2013–idag, med 12 generationer och 418 varianter i Cars-Data.com-databasen. Dokumenterade generationer inkluderar CLA Shooting Brake (2026-), CLA (2025-), CLA EQ (2025-) och CLA EQ Shooting Brake (2025-). Karosstyperna i CLA-serien spänner över kombi och sedan och speglar olika marknadssegment under produktionstiden. Generationen CLA Coupé C117 (2013-2016) är den mest dokumenterade, med 90 varianter som täcker olika motoralternativ, växellådor och utrustningsnivåer. Varje variantsida innehåller motorvolym, effekt i hk och kW, acceleration 0–100 km/h, toppfart, bränsleförbrukning, CO₂-utsläpp, mått och rekommenderat pris vid lansering.

Generationer · 12

Välj din CLA generation.

Toppspecifikationer för denna modellHögsta topphastighetBästa genomsnittliga förbrukningMåttSläpvagnsviktRäckvidd
Snabba svar
Hur många generationer har Mercedes-Benz CLA?

Mercedes-Benz CLA har 12 generationer med totalt 418 varianter i Cars-Data.com-databasen. Varje generation har sin egen sida med alla varianter, motorspecifikationer, prestandadata och förbrukningsvärden.

Vilka år tillverkades Mercedes-Benz CLA?

Mercedes-Benz CLA har tillverkats 2013–idag. Under denna period har modellen utvecklats genom flera generationer, var och en med nya motoralternativ, karosstiler och teknologiska uppgraderingar.

Vilken karosstyp är Mercedes-Benz CLA?

Mercedes-Benz CLA finns tillgänglig som Kombi, Sedan. Dessa karosstiler speglar de olika marknadpositionerna och användningsområdena modellen har tjänat under sin produktionshistoria.

C118 LCIPlattform · 2 karosserivarianter
C118Plattform · 2 karosserivarianter
C117 LCIPlattform · 2 karosserivarianter
C117Plattform · 1 karosserivariant
Kostnadskalkylator

Vad skulle detta faktiskt kosta dig?

40 765Uppskattad totalkostnad · €8 153 per år
  • Avskrivning21 915
  • Bränsle / energi10 500
  • Försäkring3 750
  • Underhåll3 000
  • Fordonsskatt1 600

Bara en uppskattning — försäkring, underhåll och skatt är generiska siffror, inte en offert för din bil eller ditt land. Bränsle/energi använder genomsnittliga EU-priser.

Över · Sedan

Så har prestandan utvecklats över generationer

GenerationEffekt0–100 km/hVarianterPrisPoäng
CLA Coupé C117 (2013-2016)2013–2016162 hk8,7 s90€33k–€79k★ 4.1
CLA Coupé Facelift 2016 (2016-2019)2016–2019140 hk9,4 s30€34k–€72k★ 4.0
CLA Coupé C118 (2019-2023)2019–2023163 hk8,3 s62€37k–€111k★ 4.0
CLA Coupé Facelift 2023 (2023-2025)2023–2025171 hk8 s26€45k–€120k★ 3.5
CLA (2025-)2025–idag163 hk7,9 s12€46k–€61k★ 3.0
CLA EQ (2025-)2025–idag266 hk6,8 s11€47k–€64k★ 3.5

Utrustning

CLA Shooting Brake (2026-)

Har Mercedes-Benz CLA Apple CarPlay?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA Android Auto?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA parkeringssensorer?
Standard (fram och bak)på alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA backkamera?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA farthållare?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA inbyggd navigation?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA ISOFIX?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA filhållningsassistans?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA Bluetooth?
Standardpå alla versioner
Har Mercedes-Benz CLA krockkudde för föraren?
Standardpå alla versioner