Opel · Astra · Astra Facelift 1994 (1994-1998)

Opel Astra 1.8i-16V GLS

3.5av 5Cars-Data Score

Topp 11% av 3 925 Hatchback Petrol-modeller i denna prisklass.

HalvkombiBensinManuellFWDÅr 1994
115
Hästkrafter · 85 kW
9.5s
0–100 km/h
200
km/h topphastighet
8.2
l/100 km

Opel Astra 1.8i-16V GLS är en halvkombi med en bensinmotor som lämnar 115 hk (85 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 9,5 s och når en toppfart på 200 km/h. Den har framhjulsdrift via en manuell växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 8,2 l/100 km blandad.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1994 som en del av Opel Astra Facelift 1994 (1994-1998)-generationen, vid sidan av 92 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Opel Astra 1.8i-16V GLS producerar 115 hk (85 kW).

Hur snabbt accelererar Opel Astra 1.8i-16V GLS från 0 till 100 km/h?

Opel Astra 1.8i-16V GLS accelererar från 0 till 100 km/h på 9.5 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Topphasigheten hos Opel Astra 1.8i-16V GLS är 200 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Opel Astra 1.8i-16V GLS har en kombinerad bränslerförbrukning på 8.2 l/100 km.

Vilken växellåda har Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Opel Astra 1.8i-16V GLS är utrustad med en Manuell-växellåda.

Har Opel Astra 1.8i-16V GLS framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Opel Astra 1.8i-16V GLS överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Opel Astra 1.8i-16V GLS har en 1,799 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Opel Astra 1.8i-16V GLS producerar 168 Nm vridmoment.

När lanserades Opel Astra 1.8i-16V GLS?

Opel Astra 1.8i-16V GLS lanserades 1994.

Relaterade

Andra varianter i denna generation

Över generationerna

Andra Opel Astra-generationer