Hem/Opel/Astra/Astra G (1998-2004)/Opel Astra 2.0 Turbo OPC
Opel · Astra · Astra G (1998-2004)

Opel Astra 2.0 Turbo OPC

2.7av 5Cars-Data Score

Topp 55% av 3 925 Hatchback Petrol-modeller i denna prisklass.

HalvkombiBensinManuellFWDÅr 2002G
200
Hästkrafter · 147 kW
7.5s
0–100 km/h
240
km/h topphastighet
8.9
l/100 km

Opel Astra 2.0 Turbo OPC är en halvkombi med en bensinmotor som lämnar 200 hk (147 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 7,5 s och når en toppfart på 240 km/h. Den har framhjulsdrift via en manuell växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 8,9 l/100 km blandad, CO₂-utsläpp på 214 g/km.

Generation och historik

Denna variant introducerades 2002 som en del av Opel Astra G (1998-2004)-generationen, vid sidan av 104 andra varianter i denna generation. Det är den starkaste varianten med snabbast acceleration i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC producerar 200 hk (147 kW).

Hur snabbt accelererar Opel Astra 2.0 Turbo OPC från 0 till 100 km/h?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC accelererar från 0 till 100 km/h på 7.5 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Topphasigheten hos Opel Astra 2.0 Turbo OPC är 240 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC har en kombinerad bränslerförbrukning på 8.9 l/100 km.

Vilka är CO₂-utsläppen för Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC släpper ut 214 g/km CO₂.

Vilken växellåda har Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC är utrustad med en Manuell-växellåda.

Har Opel Astra 2.0 Turbo OPC framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC har en 1,998 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC producerar 250 Nm vridmoment.

När lanserades Opel Astra 2.0 Turbo OPC?

Opel Astra 2.0 Turbo OPC lanserades 2002.

Relaterade

Andra varianter i denna generation

Över generationerna

Andra Opel Astra-generationer