Hem/Opel/Omega/Omega (1986-1989)/Opel Omega 2.3 TD GLS
Opel · Omega · Omega (1986-1989)

Opel Omega 2.3 TD GLS

SedanDieselManuellRWDÅr 1986
90
Hästkrafter · 66 kW
14.5s
0–100 km/h
176
km/h topphastighet
6.9
l/100 km

Opel Omega 2.3 TD GLS är en sedan med en dieselmotor som lämnar 90 hk (66 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 14,5 s och når en toppfart på 176 km/h. Den har bakhjulsdrift via en manuell växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 6,9 l/100 km blandad.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1986 som en del av Opel Omega (1986-1989)-generationen, vid sidan av 51 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Opel Omega 2.3 TD GLS?

Opel Omega 2.3 TD GLS producerar 90 hk (66 kW).

Hur snabbt accelererar Opel Omega 2.3 TD GLS från 0 till 100 km/h?

Opel Omega 2.3 TD GLS accelererar från 0 till 100 km/h på 14.5 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Opel Omega 2.3 TD GLS?

Topphasigheten hos Opel Omega 2.3 TD GLS är 176 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Opel Omega 2.3 TD GLS?

Opel Omega 2.3 TD GLS har en kombinerad bränslerförbrukning på 6.9 l/100 km.

Vilken växellåda har Opel Omega 2.3 TD GLS?

Opel Omega 2.3 TD GLS är utrustad med en Manuell-växellåda.

Har Opel Omega 2.3 TD GLS framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Opel Omega 2.3 TD GLS överför kraften via RWD-drift.

Hur stor är motorn i Opel Omega 2.3 TD GLS?

Opel Omega 2.3 TD GLS har en 2,260 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Opel Omega 2.3 TD GLS?

Opel Omega 2.3 TD GLS producerar 190 Nm vridmoment.

När lanserades Opel Omega 2.3 TD GLS?

Opel Omega 2.3 TD GLS lanserades 1986.

Relaterade

Andra varianter i denna generation