Hem/Opel/Vectra/Vectra B (1995-1999)/Opel Vectra 2.0i-16V CD
Opel · Vectra · Vectra B (1995-1999)

Opel Vectra 2.0i-16V CD

HalvkombiBensinAutomatFWDÅr 1995
136
Hästkrafter · 100 kW
11.0s
0–100 km/h
212
km/h topphastighet
9.6
l/100 km

Opel Vectra 2.0i-16V CD är en halvkombi med en bensinmotor som lämnar 136 hk (100 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 11 s och når en toppfart på 212 km/h. Den har framhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 9,6 l/100 km blandad.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1995 som en del av Opel Vectra B (1995-1999)-generationen, vid sidan av 79 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Opel Vectra 2.0i-16V CD producerar 136 hk (100 kW).

Hur snabbt accelererar Opel Vectra 2.0i-16V CD från 0 till 100 km/h?

Opel Vectra 2.0i-16V CD accelererar från 0 till 100 km/h på 11.0 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Topphasigheten hos Opel Vectra 2.0i-16V CD är 212 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Opel Vectra 2.0i-16V CD har en kombinerad bränslerförbrukning på 9.6 l/100 km.

Vilken växellåda har Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Opel Vectra 2.0i-16V CD är utrustad med en Automat-växellåda.

Har Opel Vectra 2.0i-16V CD framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Opel Vectra 2.0i-16V CD överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Opel Vectra 2.0i-16V CD har en 1,998 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Opel Vectra 2.0i-16V CD producerar 188 Nm vridmoment.

När lanserades Opel Vectra 2.0i-16V CD?

Opel Vectra 2.0i-16V CD lanserades 1995.

Relaterade

Andra varianter i denna generation