Hem/Skoda/Enyaq/Enyaq iV (2021-2025)/Skoda Enyaq iV 80X 195kW
Skoda · Enyaq · Enyaq iV (2021-2025)

Skoda Enyaq iV 80X 195kW

2.1av 5Cars-Data Score

Topp 72% av 263 SUV Electric-modeller i denna prisklass.

SUVElektriskAutomatAWDÅr 2022A
265
Hästkrafter · 195 kW
6.9s
0–100 km/h
160
km/h topphastighet
496
km Räckvidd

Skoda Enyaq iV 80X 195kW är en suv med eldrift som lämnar 265 hk (195 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 6,9 s och når en toppfart på 160 km/h. Den har fyrhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

iV 80X 195kW erbjuder en räckvidd på 496 km, en batterikapacitet på 77 kWh.

Generation och historik

Denna variant introducerades 2022 som en del av Skoda Enyaq iV (2021-2025)-generationen, vid sidan av 25 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Skoda Enyaq iV 80X 195kW?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW producerar 265 hk (195 kW).

Hur snabbt accelererar Skoda Enyaq iV 80X 195kW från 0 till 100 km/h?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW accelererar från 0 till 100 km/h på 6.9 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Skoda Enyaq iV 80X 195kW?

Topphasigheten hos Skoda Enyaq iV 80X 195kW är 160 km/h.

Vad är den elektriska räckvidden hos Skoda Enyaq iV 80X 195kW?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW har en elektrisk räckvidd på 496 km.

Vilken växellåda har Skoda Enyaq iV 80X 195kW?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW är utrustad med en Automat-växellåda.

Har Skoda Enyaq iV 80X 195kW framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW överför kraften via AWD-drift.

Vilket vridmoment har Skoda Enyaq iV 80X 195kW?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW producerar 425 Nm vridmoment.

När lanserades Skoda Enyaq iV 80X 195kW?

Skoda Enyaq iV 80X 195kW lanserades 2022.