Hem/Smart/fortwo/fortwo generationer
Specifikationer och varianter

Smart fortwo

År2014–2020
KarosseriHalvkombi
Varianter37
FormgivareEmiel Burki and Michael Gebhardt under Kai Sieber
Motorer

Smart fortwo är en halvkombi, tillverkad 2014–2020.

Smart fortwo 2014 halvkombi framifrån

Smart fortwo i korthet

Varianter

Denna generation inkluderar 37 varianter tillgängliga i Bensin och Elektrisk, med effekter från 71 till 109 hk.

Prestanda

Den snabbaste varianten i denna generation når 100 km/h på 9,5 sekunder. Alla varianter i denna generation använder RWD-drift. Smart fortwo BRABUS Xclusive leder denna generation i effekt.

Välj en variant nedan för att jämföra fullständiga specifikationer, eller använd bränslefilter.

Smart fortwo37 varianter

Sortera
Variant
Effekt
0–100
Förbrukn.
CO₂
Poäng

Bensin 31

Smart fortwo BRABUS Xclusive
898 cc·Automat·RWD·Bensin
109hk / 80 kW
9,5s
4,5l/100km
102g/km
3.2
Smart fortwo BRABUS
898 cc·Automat·RWD·Bensin
109hk / 80 kW
9,5s
4,5l/100km
102g/km
3.2
Smart fortwo 66kW Edition 1
898 cc·Manuell·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
10,4s
4,2l/100km
97g/km
3.5
Smart fortwo 66kW Proxy
898 cc·Automat·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
11,3s
4,1l/100km
96g/km
3.2
Smart fortwo 66kW Proxy
898 cc·Manuell·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
10,4s
4,2l/100km
97g/km
3.4
Smart fortwo 66kW Prime
898 cc·Automat·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
11,3s
4,1l/100km
96g/km
3.4
Smart fortwo 66kW Prime
898 cc·Manuell·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
10,4s
4,2l/100km
97g/km
3.5
Smart fortwo 66kW Perfect
898 cc·Automat·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
11,3s
4,1l/100km
96g/km
3.4
Smart fortwo 66kW Perfect
898 cc·Manuell·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
10,4s
4,2l/100km
97g/km
3.5
Smart fortwo 66kW Passion
898 cc·Automat·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
11,3s
4,1l/100km
96g/km
3.4
Smart fortwo 66kW Passion
898 cc·Manuell·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
10,4s
4,2l/100km
97g/km
3.5
Smart fortwo 66kW Pure
898 cc·Automat·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
11,3s
4,1l/100km
96g/km
3.5
Smart fortwo 66kW Pure
898 cc·Manuell·RWD·Bensin
90hk / 66 kW
10,4s
4,2l/100km
97g/km
3.6
Smart fortwo 52kW Edition 1
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,9s
4,1l/100km
93g/km
2.9
Smart fortwo 52kW Proxy
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.8
Smart fortwo 52kW Proxy
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
2.9
Smart fortwo 52kW Prime
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.8
Smart fortwo 52kW Prime
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
2.9
Smart fortwo 52kW Joy Edition
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
3.0
Smart fortwo 52kW Perfect
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.8
Smart fortwo 52kW Perfect
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
2.9
Smart fortwo 52kW Passion
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.8
Smart fortwo 52kW Passion
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
3.0
Smart fortwo 52kW Essential Edition
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
3.3
Smart fortwo 52kW Business Solution Plus
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.7
Smart fortwo 52kW Business Solution Plus
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
2.9
Smart fortwo 52kW Business Solution
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.8
Smart fortwo 52kW Business Solution
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
3.0
Smart fortwo 52kW Pure
999 cc·Automat·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
15,1s
4,1l/100km
94g/km
2.8
Smart fortwo 52kW Pure
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
3.3
Smart fortwo 52kW
999 cc·Manuell·RWD·Bensin
71hk / 52 kW
14,4s
4,1l/100km
93g/km
3.4

Elektrisk 6

Smart fortwo EQ Brabus style
n/a·Automat·RWD·Elektrisk
82hk / 60 kW
11,5s
-l/100km
0g/km
2.2
Smart fortwo EQ comfort Plus
n/a·Automat·RWD·Elektrisk
82hk / 60 kW
11,6s
-l/100km
0g/km
2.2
Smart fortwo EQ comfort
n/a·Automat·RWD·Elektrisk
82hk / 60 kW
11,6s
-l/100km
0g/km
2.2
Smart fortwo electric drive Business Solution Plus
n/a·Automat·RWD·Elektrisk
82hk / 60 kW
11,5s
-l/100km
0g/km
2.3
Smart fortwo electric drive Business Solution
n/a·Automat·RWD·Elektrisk
82hk / 60 kW
11,5s
-l/100km
0g/km
2.3
Smart fortwo electric drive
n/a·Automat·RWD·Elektrisk
82hk / 60 kW
11,5s
-l/100km
0g/km
2.3
Visar 37 av 37 varianter
Uppdaterad aug. 2026 · Specifikationer hämtade från tillverkarnas pressmeddelanden och homologationsdokument.

Snabba svar

Vilken karosstyp är Smart fortwo (2014-2020)?

Smart fortwo (2014-2020) är en halvkombi. Alla 37 varianter i denna generation delar denna karosskonfiguration. Fullständiga specifikationer inklusive mått, vikt och bagageutrymme listas på varje variantsida.

Hur många varianter har Smart fortwo (2014-2020)?

Smart fortwo (2014-2020) har 37 varianter, var och en med en unik kombination av motoreffekt, transmissionstyp och utrustningsnivå. Bläddra i tabellen nedan för att jämföra effekt, acceleration och förbrukning för alla varianter.

Vilka år tillverkades Smart fortwo (2014-2020)?

Smart fortwo (2014-2020) tillverkades 2014–2020. Under denna produktionsperiod erbjöds modellen med flera motoralternativ och drivlinjespecifikationer. Alla varianter från denna period är fortfarande indexerade med sina ursprungliga tillverkarspecifikationer.

Vilka bränsletyper finns tillgängliga i Smart fortwo (2014-2020)?

Smart fortwo (2014-2020) finns tillgänglig i Bensin, Elektrisk. Varje bränslevariant har sin egen förbrukningsbedömning, CO₂-utsläpp och prestandadata. Använd bränslefilter ovan för att begränsa listan efter drivlinestyp.

Finns Smart fortwo (2014-2020) som diesel?

Nej. I denna generation erbjuds Smart fortwo (2014-2020) endast med Bensin, Elektrisk; ingen dieselversion finns registrerad.