Hem/Toyota/Land Cruiser V8

Toyota Land Cruiser V8

År2008–2016
Generationer3
Totalt varianter8
KarosseritilarSkåpbil · SUV
PlattformToyota F1 · TNGA: GA-F
FormgivareKitano Kizo · Takeo Kondo · Takumi Nakamura, Takayasu Furukawa, Hideo Karikomi, Jinichi Sato and Kengo Iwanaga · Tetsu Endō
MonteringJapan: Toyota City · Brazil: São Bernardo · Venezuela: Cumaná · Indonesia: Jakarta · Japan: Toyota, Aichi · Colombia: SOFASA · Portugal: Ovar · China: Zhanjiang, Guangdong
EfterträdareLand Cruiser
Även känd somBandeirante (Brazil) · Jeep BJ (1951–1954) · Land Cruiser Amazon (United Kingdom, 1997–) · Land Cruiser Autana (Venezuela) · Land Cruiser V8 (Europe) · Lexus LX · Lexus LX 450 · Lexus LX 470 · Machito (Venezuela) · Macho (Venezuela) · Samurai (Venezuela)

Toyota Land Cruiser V8 är en skåpbil och SUV-modell, producerad 2008–2016, med 3 generationer och 8 varianter i Cars-Data.com-databasen. Dokumenterade generationer inkluderar Land Cruiser V8 Van (2012-2016), Land Cruiser V8 (2012-2016) och Land Cruiser V8 (2008-2012). Karosstyperna i Land Cruiser V8-serien spänner över skåpbil och SUV och speglar olika marknadssegment under produktionstiden. Varje variantsida innehåller motorvolym, effekt i hk och kW, acceleration 0–100 km/h, toppfart, bränsleförbrukning, CO₂-utsläpp, mått och rekommenderat pris vid lansering.

Generationer · 3

Välj din Land Cruiser V8 generation.

Toppspecifikationer för denna modellHögsta topphastighetBästa genomsnittliga förbrukningMåttSläpvagnsviktRäckvidd
Snabba svar
Hur många generationer har Toyota Land Cruiser V8?

Toyota Land Cruiser V8 har 3 generationer med totalt 8 varianter i Cars-Data.com-databasen. Varje generation har sin egen sida med alla varianter, motorspecifikationer, prestandadata och förbrukningsvärden.

Vilka år tillverkades Toyota Land Cruiser V8?

Toyota Land Cruiser V8 har tillverkats 2008–2016. Under denna period har modellen utvecklats genom flera generationer, var och en med nya motoralternativ, karosstiler och teknologiska uppgraderingar.

Vilken karosstyp är Toyota Land Cruiser V8?

Toyota Land Cruiser V8 finns tillgänglig som Skåpbil, SUV. Dessa karosstiler speglar de olika marknadpositionerna och användningsområdena modellen har tjänat under sin produktionshistoria.

Kostnadskalkylator

Vad skulle detta faktiskt kosta dig?

54 367Uppskattad totalkostnad · €10 873 per år
  • Avskrivning30 058
  • Bränsle / energi12 559
  • Försäkring3 750
  • Underhåll3 000
  • Fordonsskatt5 000

Bara en uppskattning — försäkring, underhåll och skatt är generiska siffror, inte en offert för din bil eller ditt land. Bränsle/energi använder genomsnittliga EU-priser.

Regionala namn · 11

Toyota Land Cruiser V8: namn per marknad

Den här modellen har sålts under olika namn på olika marknader — samma bil, annan emblem eller benämning.

  • Bandeirante
    Brazil
  • Jeep BJ
    1951–1954
  • Land Cruiser Amazon
    United Kingdom
    1997–idag
  • Land Cruiser Autana
    Venezuela
  • Land Cruiser V8
    Europe
  • Lexus LX
  • Lexus LX 450
  • Lexus LX 470
  • Machito
    Venezuela
  • Macho
    Venezuela
  • Samurai
    Venezuela
Över · SUV

Så har prestandan utvecklats över generationer

GenerationEffekt0–100 km/hVarianterPrisPoäng
Land Cruiser V8 (2008-2012)2008–2012287 hk8,5 s3€130k–€142k★ 2.1
Land Cruiser V8 (2012-2016)2012–2016287 hk8,8 s3€134k–€157k★ 1.7

Utrustning

Land Cruiser V8 Van (2012-2016)

Har Toyota Land Cruiser V8 parkeringssensorer?
Standard (fram och bak)på alla versioner
Har Toyota Land Cruiser V8 backkamera?
Tillval, i paketpå 1 av 2 versioner
Har Toyota Land Cruiser V8 farthållare?
Standardpå alla versioner
Har Toyota Land Cruiser V8 inbyggd navigation?
Tillvalpå 1 av 2 versioner
Har Toyota Land Cruiser V8 ISOFIX?
Standardpå alla versioner
Har Toyota Land Cruiser V8 Bluetooth?
Standardpå alla versioner
Har Toyota Land Cruiser V8 krockkudde för föraren?
Standardpå alla versioner