Hem/Volvo/960/960 (1994-1997)/Volvo 960 3.0i 24 Valve
Volvo · 960 · 960 (1994-1997)

Volvo 960 3.0i 24 Valve

SedanBensinAutomatRWDÅr 1994
204
Hästkrafter · 150 kW
9.1s
0–100 km/h
210
km/h topphastighet
11.1
l/100 km

Volvo 960 3.0i 24 Valve är en sedan med en bensinmotor som lämnar 204 hk (150 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den accelererar från 0 till 100 km/h på 9,1 s och når en toppfart på 210 km/h. Den har bakhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 11,1 l/100 km blandad.

Generation och historik

Denna variant introducerades 1994 som en del av Volvo 960 (1994-1997)-generationen, vid sidan av 20 andra varianter i denna generation. Det är den starkaste varianten med snabbast acceleration i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Volvo 960 3.0i 24 Valve producerar 204 hk (150 kW).

Hur snabbt accelererar Volvo 960 3.0i 24 Valve från 0 till 100 km/h?

Volvo 960 3.0i 24 Valve accelererar från 0 till 100 km/h på 9.1 sekunder.

Vad är topphasigheten hos Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Topphasigheten hos Volvo 960 3.0i 24 Valve är 210 km/h.

Vad är bränslerförbrukningen hos Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Volvo 960 3.0i 24 Valve har en kombinerad bränslerförbrukning på 11.1 l/100 km.

Vilken växellåda har Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Volvo 960 3.0i 24 Valve är utrustad med en Automat-växellåda.

Har Volvo 960 3.0i 24 Valve framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Volvo 960 3.0i 24 Valve överför kraften via RWD-drift.

Hur stor är motorn i Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Volvo 960 3.0i 24 Valve har en 2,922 cm³ motor med 6 cylindrar.

Vilket vridmoment har Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Volvo 960 3.0i 24 Valve producerar 267 Nm vridmoment.

När lanserades Volvo 960 3.0i 24 Valve?

Volvo 960 3.0i 24 Valve lanserades 1994.