Volvo · 264/265 · 1980–1982

Volvo 264/265 264 GL

SedanBenzinManuel gearkasseRWDÅrgang 1980
155
Hestekræfter · 114 kW
10.0s
0–100 km/h
185
km/t tophastighed
12.6
l/100 km
166.900 kr.
Listepris ved lancering · 1980

Volvo 264/265 264 GL er en sedan med benzinmotor som yder 155 hk (114 kW).

Opdateret aug. 2026 · Data kurateret af Cars-Data.com

Volvo 264/265 264 GL på et øjeblik

Ydelse

Den accelererer fra 0 til 100 km/t på 10 s og når en tophastighed på 185 km/t. Den har baghjulstræk med manuel gearkasse.

Forbrug og rækkevidde

Forbruget ligger på 12,6 l/100 km blandet.

Generation og historie

Denne version blev introduceret i 1980 som en del af Volvo 1980–1982-generationen, ved siden af 2 andre versioner i denne generation. Det er både den mest kraftfulde version og den med den hurtigste acceleration i denne generation.

Fuldstændige tekniske data — slagvolumen, gearkassetype, dimensioner, vægt og historisk vejledende pris — finder du på specifikationssiden.

Hurtige svar
Hvad er motoreffekten for Volvo 264/265 264 GL?

Volvo 264/265 264 GL yder 155 hk (114 kW).

Hvor hurtigt accelererer Volvo 264/265 264 GL fra 0 til 100 km/t?

Volvo 264/265 264 GL accelererer fra 0 til 100 km/t på 10.0 sekunder.

Hvad er tophastigheden for Volvo 264/265 264 GL?

Tophastigheden for Volvo 264/265 264 GL er 185 km/t.

Hvad er brændstofforbruget for Volvo 264/265 264 GL?

Volvo 264/265 264 GL har et kombineret brændstofforbrug på 12.6 l/100 km.

Hvilken gearkasse har Volvo 264/265 264 GL?

Volvo 264/265 264 GL er udstyret med en Manuel gearkasse-gearkasse.

Har Volvo 264/265 264 GL forhjulstræk, baghjulstræk eller firehjulstræk?

Volvo 264/265 264 GL sender kraften gennem RWD.

Hvad er motorstørrelsen for Volvo 264/265 264 GL?

Volvo 264/265 264 GL har en 2,849 cc-motor med 6 cylindre.

Hvad er drejningsmomentet for Volvo 264/265 264 GL?

Volvo 264/265 264 GL yder 230 Nm drejningsmoment.

Hvornår blev Volvo 264/265 264 GL introduceret?

Volvo 264/265 264 GL blev introduceret i 1980.

På tværs af generationer

Andre Volvo 264/265-generationer