Αρχική/BMW/Σειρά 7

BMW Σειρά 7

Έτη1979–2026
Γενιές12
Σύνολο παραλλαγών306
Τύποι αμαξώματοςΣεντάν
ΠροκάτοχοςBMW New Six

Το BMW Σειρά 7 είναι ένα μοντέλο σεντάν, παραγωγής 1979–2026, με 12 γενιές και 306 παραλλαγές στη βάση δεδομένων Cars-Data.com. Οι τεκμηριωμένες γενιές περιλαμβάνουν τα 7-serie G70 (2022-), 7-serie Facelift 2019 (2019-2022), 7-serie G11 (2015-2019) και 7-serie Facelift 2012 (2012-2015). Η γενιά 7-serie Facelift 2012 (2012-2015) είναι η πιο εκτεταμένα τεκμηριωμένη, με 47 παραλλαγές που καλύπτουν διαφορετικές επιλογές κινητήρα, κιβώτια ταχυτήτων και επίπεδα εξοπλισμού. Κάθε σελίδα παραλλαγής παρέχει κυβισμό κινητήρα, ισχύ σε ΑΛ και kW, επιτάχυνση 0–100 km/h, μέγιστη ταχύτητα, κατανάλωση καυσίμου, εκπομπές CO₂, διαστάσεις και τιμή καταλόγου κατά την κυκλοφορία.

Γενιές · 12

Επιλέξτε τη Σειρά 7 γενιά σας.

Κορυφαίες προδιαγραφές για αυτό το μοντέλοΜέγιστη τιμή κορυφαίας ταχύτηταςΚαλύτερη μέση κατανάλωσηΔιαστάσειςΙκανότητα έλξηςΑυτονομία
Γρήγορες απαντήσεις
Πόσες γενιές έχει το BMW Σειρά 7;

Το BMW Σειρά 7 έχει 12 γενιές με συνολικά 306 παραλλαγές στη βάση δεδομένων Cars-Data.com. Κάθε γενιά έχει τη δική της σελίδα με όλες τις παραλλαγές, προδιαγραφές κινητήρα, στοιχεία επιδόσεων και τιμές κατανάλωσης.

Ποια χρόνια κατασκευάστηκε το BMW Σειρά 7;

Το BMW Σειρά 7 παράγεται 1979–2026. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου το μοντέλο εξελίχθηκε μέσα από πολλές γενιές, καθεμία εισάγοντας νέες επιλογές κινητήρα, στυλ αμαξώματος και τεχνολογικές αναβαθμίσεις.

Τι τύπος αμαξώματος είναι το BMW Σειρά 7;

Το BMW Σειρά 7 είναι διαθέσιμο ως Σεντάν. Αυτά τα στυλ αμαξώματος αντικατοπτρίζουν τις διαφορετικές θέσεις αγοράς και χρήσεις που το μοντέλο έχει εξυπηρετήσει κατά τη διάρκεια της ιστορίας παραγωγής του.

G70Πλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
G11 LCIΠλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
G11Πλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
F01 LCIΠλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
F01Πλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
E65 LCIΠλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
E65Πλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
E38 LCIΠλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
E38Πλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
E32Πλατφόρμα · 1 παραλλαγή αμαξώματος
Υπολογιστής κόστους

Πόσο θα σας κόστιζε πραγματικά;

75.677Εκτιμώμενο συνολικό κόστος · €15.135 τον χρόνο
  • Απόσβεση56.827
  • Καύσιμο / ενέργεια10.500
  • Ασφάλεια3.750
  • Συντήρηση3.000
  • Τέλη κυκλοφορίας1.600

Μόνο εκτίμηση — η ασφάλεια, η συντήρηση και τα τέλη είναι γενικά στοιχεία, όχι προσφορά για το αυτοκίνητο ή τη χώρα σας. Τα καύσιμα/ενέργεια χρησιμοποιούν μέσες τιμές ΕΕ.

Σε όλες · Σεντάν

Πώς εξελίχθηκε η απόδοση μεταξύ των γενεών

ΓενιάΙσχύς0–100 χλμ/ώραΕκδόσειςΤιμήΒαθμολογία
7-serie (1979-1982)1979–1982207 ίπποι9,4 s7★ 3.3
7-serie (1982-1986)1982–1986207 ίπποι9,3 s7€34k–€57k★ 2.6
7-serie (1986-1994)1986–1994232 ίπποι8,7 s20€54k–€114k★ 2.0
7-serie E38 (1994-1998)1994–1998244 ίπποι8,4 s33€61k–€132k★ 2.2
7-serie Facelift 1998 (1998-2001)1998–2001234 ίπποι8,6 s27€62k–€177k★ 1.9
7-serie E65 (2001-2005)2001–2005288 ίπποι7,2 s18€85k–€168k★ 2.4
7-serie Facelift 2005 (2005-2008)2005–2008298 ίπποι7 s47€91k–€175k★ 2.4
7-serie F01 (2008-2012)2008–2012348 ίπποι5,9 s37€97k–€219k★ 2.9
7-serie Facelift 2012 (2012-2015)2012–2015358 ίπποι5,3 s47€96k–€228k★ 3.3
7-serie G11 (2015-2019)2015–2019344 ίπποι5,3 s37€106k–€251k★ 3.6
7-serie Facelift 2019 (2019-2022)2019–2022341 ίπποι5,3 s23€111k–€251k★ 3.6
7-serie G70 (2022-)2022–2026327 ίπποι5 s3€126k–€151k★ 3.2

Εξοπλισμός

7-serie G70 (2022-)

Διαθέτει το BMW Σειρά 7 Apple CarPlay;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 Android Auto;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 αισθητήρες παρκαρίσματος;
Στάνταρ (εμπρός και πίσω)σε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 κάμερα οπισθοπορείας;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 cruise control;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 ενσωματωμένη πλοήγηση;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 ISOFIX;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 υποβοήθηση διατήρησης λωρίδας;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 Bluetooth;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις
Διαθέτει το BMW Σειρά 7 αερόσακο οδηγού;
Στάνταρσε όλες τις εκδόσεις