Acasă/Bentley/Bentayga/Bentayga generații
Specificații și versiuni

Bentley Bentayga

Ani2020–prezent
CaroserieSUV
Variante11
PlatformăVolkswagen Group MLB Evo
DesignerSangYup Lee
AsamblareUnited Kingdom: Crewe
Motorizări

Bentley Bentayga este un SUV, produs 2020–prezent.

Bentley Bentayga 2020 suv vedere frontală

Bentley Bentayga pe scurt

Versiuni

Această generație include 11 variante disponibile în Benzină și Elektro/Benzine, cu puteri cuprinse între 340 și 635 CP.

Performanțe

Cea mai rapidă variantă din această generație atinge 100 km/h în 3,9 secunde. Toate variantele din această generație utilizează tracțiunea AWD. Bentley Bentayga W12 Speed conduce această generație ca putere.

Selectați o variantă mai jos pentru a compara specificațiile complete sau utilizați filtrul de combustibil.

Bentley Bentayga11 variante

Sortare
Variantă
Putere
0–100
Consum
CO₂
Scor
Bentley Bentayga W12 Speed
5.950 cc·Automată·AWD·Benzină
635CP / 468 kW
3,9s
14,3l/100km
325g/km
2.1
Bentley Bentayga EWB V8 Mulliner
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.3
Bentley Bentayga EWB V8 Azure
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.3
Bentley Bentayga EWB V8
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.3
Bentley Bentayga V8 Speed
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.4
Bentley Bentayga V8 S
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.4
Bentley Bentayga V8 Azure
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.4
Bentley Bentayga V8
3.996 cc·Automată·AWD·Benzină
550CP / 404 kW
4,5s
12l/100km
272g/km
2.4
Bentley Bentayga 3.0 V6 Hybrid S
2.995 cc·Automată·AWD·Elektro/Benzine
340CP / 250 kW
5,3s
3,3l/100km
78g/km
2.2
Bentley Bentayga 3.0 V6 Hybrid Azure
2.995 cc·Automată·AWD·Elektro/Benzine
340CP / 250 kW
5,3s
3,3l/100km
78g/km
2.2
Bentley Bentayga 3.0 V6 Hybrid
2.995 cc·Automată·AWD·Elektro/Benzine
340CP / 250 kW
5,3s
3,3l/100km
78g/km
2.2
Afișate 11 din 11 variante
Actualizat aug. 2026 · Specificații preluate din comunicatele de presă ale producătorilor și documentele de omologare.

Răspunsuri rapide

Ce tip de caroserie este Bentley Bentayga (2020-)?

Bentley Bentayga (2020-) este un SUV. Toate cele 11 variante ale acestei generații împart această configurație de caroserie. Specificațiile complete, inclusiv dimensiunile, greutatea și volumul portbagajului, sunt listate pe fiecare pagină de variantă.

Câte variante are Bentley Bentayga (2020-)?

Bentley Bentayga (2020-) are 11 variante, fiecare reprezentând o combinație distinctă de putere motor, tip de transmisie și nivel de echipare. Răsfoiți tabelul de mai jos pentru a compara puterea, accelerația și consumul tuturor variantelor.

În ce ani a fost produs Bentley Bentayga (2020-)?

Bentley Bentayga (2020-) a fost produs 2020–prezent. Pe parcursul acestei perioade, modelul a fost oferit cu mai multe opțiuni de motor și configurații de transmisie. Toate variantele din această perioadă rămân indexate cu specificațiile originale ale producătorului.

Ce tipuri de combustibil sunt disponibile în Bentley Bentayga (2020-)?

Bentley Bentayga (2020-) este disponibil în Benzină, Elektro/Benzine. Fiecare variantă de combustibil are propria evaluare de consum, emisii de CO₂ și date de performanță. Utilizați filtrul de combustibil de mai sus pentru a restrânge lista după tipul de propulsie.

Este Bentley Bentayga (2020-) disponibil în variantă diesel?

Nu. În această generație, Bentley Bentayga (2020-) este oferit doar în Benzină, Elektro/Benzine; nicio versiune diesel nu este indexată.