Ford · Focus · Focus Facelift 2001 (2001-2005)

Ford Focus 2.0 16V Ghia

1.9av 5Cars-Data Score

Topp 90% av 3 925 Hatchback Petrol-modeller i denna prisklass.

HalvkombiBensinAutomatFWDÅr 2001G
130
Hästkrafter · 96 kW
-s
0–100 km/h
-
km/h topphastighet
9.4
l/100 km

Ford Focus 2.0 16V Ghia är en halvkombi med en bensinmotor som lämnar 130 hk (96 kW).

Uppdaterad juni 2026 · Data kurerad av Cars-Data.com

Prestanda

Den har framhjulsdrift via en automatisk växellåda.

Förbrukning och räckvidd

Förbrukningen ligger på 9,4 l/100 km blandad, CO₂-utsläpp på 222 g/km.

Generation och historik

Denna variant introducerades 2001 som en del av Ford Focus Facelift 2001 (2001-2005)-generationen, vid sidan av 39 andra varianter i denna generation.

Fullständiga tekniska data — slagvolym, växellådstyp, mått, vikt och historiskt listpris — finns på specifikationssidan.

Snabba svar
Vad är motoreffekten hos Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia producerar 130 hk (96 kW).

Vad är bränslerförbrukningen hos Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia har en kombinerad bränslerförbrukning på 9.4 l/100 km.

Vilka är CO₂-utsläppen för Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia släpper ut 222 g/km CO₂.

Vilken växellåda har Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia är utrustad med en Automat-växellåda.

Har Ford Focus 2.0 16V Ghia framhjuls-, bakhjuls- eller fyrhjulsdrift?

Ford Focus 2.0 16V Ghia överför kraften via FWD-drift.

Hur stor är motorn i Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia har en 1,989 cm³ motor med 4 cylindrar.

Vilket vridmoment har Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia producerar 178 Nm vridmoment.

När lanserades Ford Focus 2.0 16V Ghia?

Ford Focus 2.0 16V Ghia lanserades 2001.

Relaterade

Andra varianter i denna generation